Kuidas tunda ära tõelist meistrit?

India valgustunud müstik, OSHO, räägib loo Lao Tzu’st ja tõelise meistri äratundmisest

“Räägitakse, et Konfutsius läks kord Lao Tzu’d vaatama. Lao Tzu oli vana mees, Konfutsius oli noorem. Lao Tzu oli peaaegu tundmatu, Konfutsius oli üldsusele väga tuntud: kuningad ja keisrid kutsusid teda kohtu ette; targad mehed tulid tema juurde nõu saamiseks. Teda peeti neil päevil Hiina targimaks meheks. Kuid aegamisi hakkas ta tundma, et tema tarkusest võib teistele küll kasu olla, kuid ta ise ei tundnud endas õnnistust, et ta ei olnud jõudnud kuhugi.  Temast oli saanud ekspert – abiks teistele, kuid mitte iseendale.

Nii alustas ta salajast otsingut, et leida keegi, kes saaks teda aidata. Tavalised targad ei ole selelks suutelised, sest nad ise tulid tema juurde nõu saamiseks. Suured teadlased ei ole samuti suutelised, sest ka nemad tulid tema juurde oma probleemide osas abi saama. Kuid kuskil peab ju olema keegi – elu on tohutu. Nii hakkakski ta salamisi otsima.

Ta saatis oma jüngrid leidma kedagi, kes võiks talle abiks olla. Nad tulid koos teabega, et seal kuskil elas mees, kelle ime keegi ei teadnud keegija keda tunti lihtsalt kui “Vanameest”. Lao Tzu tähendab “vana mees”. Aga sõna ei ole tema nimi ja keegi ei tea tema nime. Ta oli nii tundmatu mees, et keegi ei teadnud millal ta sündis, keegi ei teadnud kes oli ta isa või kes oli ta ema. Ta oli elanud üheksakümmend aastat, kuid temaga olid kohtunud ainult väga üksikud inimesed, väga haruldased inimesed, kellel olid erinevad silmad ja vaatenurgad, mille abil teda sai mõista.

Kuuldes uudist, et seal on olemas mees, kes on tuntud lihtsalt kui “Vanamees”, läks Konfutsius teda vaatama. Lao Tzu-ga kohtudes tundis ta, et mees oli väga mõistlik, temas olid koos vaimne terviklikkus, loogiline mõistus ja geniaalus. Ta tundis, et seal on midagi, kuid ta ei suutnud seda justkui haarata. Selles mehes oli midagi ebamäärast, salapärast; see mees polnud tavaline mees, ehkki ta nägi välja täiesti tavaline. Midagi oli peidetud…. See mees kandis varandust.

Konfutsius küsis: “Mida sa ütled moraali kohta? Mida sa ütled selle kohta, kuidas kujundada head iseloomu? ” Kuna Konfutsius oli moralist, arvas te, et kui sa oskad kujundada head iseloomu, on see kõrgeim saavutus, mis olla saab.

Lao Tzu naeris valjusti ja ütles: “Kui te olete ebamoraalne, siis alles tekib küsimus moraalist. Ja kui teil pole üldse iseloomu, ainult siis mõtlete te iseloomust. Iseloomuga inimene on täiesti ükskõikne iseloomu suhtes. Tõeliselt moraalne inimene ei tea, mida sõna moraal tähendab. Nii et ärge olge rumalad! Ja ärge proovige seda viljeleda. Olge lihtsalt loomulikud. ”

Mehel oli nii tohutult energiat, et Konfutsius hakkas värisema. Ta ei suutnud seda taluda. Ta põgenes. Ta kartis sedavõrd, nagu inimene, kes seisab kursitikule väga lähedal.

Kui ta jõudis tagasi oma jüngrite juurde, kes ootasid puu all, ei suutnud jüngrid uskuda seda, mida nad nägid: mees kes oli käinud keisrite – suurimate keisrite juures ja kes polnud neil visiitidel kunagi närvilisust üles näidanud – see mees värises nüüd ja külm higi voolas üle kogu ta keha. Nad ei suutnud seda uskuda… Mis oli juhtunud? Mida Lao Tzu nende õpetajale tegi? Nad küsisid temalt seda ja ta vastas: “Oodake natuke. Las ma kogun ennast. See mees on ohtlik. ”

Siis ütles ta Lao Tzu kohta: “Olen kuulnud sellistest suurtest loomadest nagu elevandid ja tean, kuidas nad kõnnivad. Ja ma olen kuulnud merre peitunud suurtest loomadest ja tean, kuidas nad ujuvad. Olen kuulnud suurepärastest lindudest, kes lendavad tuhandeid miile ja tean, kuidas nad lendavad. Kuid see mees on draakon. Keegi ei tea, kuidas ta kõnnib. Keegi ei tea, kuidas ta elab. Keegi ei tea, kuidas ta lendab. Ärge kunagi minge tema lähedale, ta on nagu kuristik. Ta on nagu surm. ”

See ongi meistri määratlus: peremees on nagu surm. Kui tulete tema lähedale, liiga lähedale, tunnete hirmu, värisemine võtab võimust. Teid valdab tundmatu hirm, justkui sureksite. Öeldakse, et Konfutsius ei läinud enam kunagi seda “vanameest” vaatama.

Tõlkinud Chandini Sarita

Eesti Meditsiooni Kool